loading.gif
mobile-banner-bg

“Yerel Seçimden Çikan Sonuçla 2028’i Okumanin Doğru Olduğunu Düşünmüyorum”

“Yerel Seçimden Çikan Sonuçla 2028’i Okumanin Doğru Olduğunu Düşünmüyorum”
25 Mart 2024 - Pazartesi

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, Medyascope Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır’a konuk oldu. Yerel seçime ilişkin soruları yanıtlayan Kabaktepe, sahadan aldığı geri dönüşlerle partisinin İBB Başkan adayı Murat Kurum’un kazanacağını, ve DEM Parti’li, CHP’li ve YRP’li seçmenden de oy alacağını söyledi.

Seçim çalışmaları kapsamında sahadan aldıkları geri dönüşlerle partimizin İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un ipi göğüsleyeceğini gözlemlediklerini söyleyen İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, kararsız seçmen sayısının seçim haftasında azalacağını, katılımın her zamanki ortalamasında seyredeceğini aktardı. “Seçim kazanma noktasında bir problem görmüyorum, 25 belediyede yine seçimi çok rahat bir şekilde kazanmış olacağız” diyen İl Başkanımız Kabaktepe “‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’ sözünün gerçekleşmediğini, hiçbir seçimin sonucunun da bir sonrakini garanti etmediğini şu sözle vurguladı: “Yerel seçimden çıkan sonuçla 2028’i okumanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum.”

Ruşen Çakır’ın önümüzdeki seçimlerde 2019 Yerel Seçimleri’ndeki gibi bir ittifak bulunmadığını hatırlatması üzerine İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, ironi yaparak ” Bugün acaba ittifak yok mu?” diye sorarak “Kurumsal olarak ittifak yok diyemeyiz. DEM Parti ve İBB Başkanı – CHP adayı ile bir ittifak içinde, bu net görülüyor” dedi.

İl Başkanımız Kabaktepe, ittifak meselesi ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un bazı ilçelerinde DEM Parti olarak aday çıkarmıyorsunuz ama CHP listelerinden Meclis’e giriyorsunuz. ‘İttifak yok’ nasıl denebilir? Ama nasıl bir ittifak onu konuşmak lazım. Siyasi partilerin kiminle ittifak yapacağı kendi tercihidir, biz o noktada kim kimle ittifak etti, neden ittifak edildi diye soramayız.”dedi.

“SEÇİM ÖNCESI SONRASI DİYE BIR AYRIMIMIZ YOK“

“Bizim siyasal aktörlerin tamamıyla oturma, konuşma konusunda bir problemimiz yok” diyen İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, “Bizim kırmızı çizgimiz şiddet ve terör” dedi. Muhafazakarlarla bir problemlerinin olmadığını DAEŞ ile problemli olduklarını söyledi ve ekledi: “Sosyal demokratla, Kürtle bir problemimiz yok. Bizim PKK ile bir problemimiz var, kırmızı çizgimiz bu. Türkiye’de Kürdüyle, Lazıyla problemlerin çözülmesi için gözümüz kulağımız hep açık oldu. Millete göre siyaset yapmayı hep ilke edindik. Seçim öncesi sonrası diye bir ayrımımız yok.” diye konuştu.

“KÜRTLERİN TEMSİLİYETİNİ DEM PARTİ ÜZERİNE BIRAKMAK HAKSIZLIKTIR“

Türkiye’de Kürtlerin temsiliyeti hakkında konuşan İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, “Kürtlerin temsiliyetini DEM Parti üzerine bırakmak haksızlıktır. Kürtlerin en büyük partisi AK Parti’dir. Dolasıyla Kürt vatandaşlarımızın temsiliyetini tek bir parti üzerinde toplamak hem Türkiye’de hem Kürtlere hem de Türkiye’deki siyasal sisteme en hafif ifadeyle manipülasyondur” diye konuştu.

“YRP SEÇMENİNİN DE MURAT KURUM BEY’E OY VERECEĞİNİ GÖRÜYORUZ”

“AK Parti, Kürt, Türk ve Arapların en büyük partisidir” diyen İl Başkanımız Kabaktepe, “Bugün, DEM Parti’nin kendi oyunun yarısından azını aldığını görüyoruz. DEM, önceki seçimde İstanbul’da yüzde sekiz oy aldı, anketlerde gelecek seçimlerde oyunun yüzde üçe, dörde, beşe düştüğü söyleniyor. YRP de ise önceden seçime girmediği için belediye seçimlerine girmediğinden karşılaştırmak belki doğru olmaz ama YRP de hatırı sayılır bir duruma geliyor. Son düzlemde YRP seçmeninin de Murat Kurum Bey’e oy vereceğini görüyoruz, Murat Kurum Başkan DEM Partililerinde, YRP’lilerin de oyuna talip, CHP’li kardeşlerimizden de oy alacağımızı görüyoruz” dedi.